SL-4.Artikel

Spodbujanje STEAM-a v osnovnih šolah s pripovedovanjem zgodb

STEAM identiteta se nanaša na to, kako se posamezniki dojemajo v povezavi s področji naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike ter kako na to identiteto vplivajo in jo oblikujejo družbene interakcije, pripadnost skupini in družbene norme (Prost idr., 2022). Vključuje torej posameznikov odnos do STEAM predmetov in njegovo identifikacijo s STEAM skupnostjo ter odnos do premagovanja ovir, kot je stereotipna grožnja, ki nastane zaradi ponotranjenosti stereotipov.


Cohen (2021) in UNESCO (2017) navajata, da se zaupanje deklet v njihove sposobnosti, povezane s STEAM področji, kot so kritično mišljenje, ustvarjalnost, sodelovanje in komunikacija, začne zmanjševati med šestim in osmim letom starosti, torej v prvih letih izobraževanja; trdita, da je zgodnja izpostavljenost STEAM predmetom ključnega pomena za postavitev temeljev za razvoj veščin in vzpodbuditev interesov deklet. Ena od stvari, ki vplivajo na razvoj STEAM identitete je predstavitev spodbudnih vzornikov_c in pridobitev pozitivnih izkušenj. Glede na povedano, bi bilo dobro izvajati ključne dejavnost za spodbujanje razvoja pozitivne STEAM identitete pri deklicah v najzgodnejšem obdobju, ki bi torej vključevala predstavitev vzornikov_c v zgodnji razvojni fazi in izvajanje STEAM izobraževanje v osnovni šoli (Cohen idr., 2021). 


Pripovedovanje zgodb se izvaja z namenom zabavati otroke in je povezano s kognitivnimi in afektivno-motivacijskimi dejavniki. Dejanje poslušanja zgodb lahko pri otrocih spodbudi boljšo motivacijo in čustveno zavzetost. Poleg omenjenega, omogoča izpostavljenost zgodbam s STEAM področja otrokom, da prepoznajo relevantnost in koristnost tega, kar STEAM prinaša, s čimer se poveča njihova splošna vključenost in zanimanje za STEAM predmete (Barchas-Lichtenstein idr., 2023). Izpostavljenostjo različnim perspektivam omogoča otrokom tudi, da pridobijo širši vpogled v razumevanje predmeta (Paiva idr., 2019). 


Pripovedovanje daje prednost pripovednemu načinu osmišljanja sveta, načinu, ki je odvisen od konteksta in se opira na situacijske dokaze. Za Engel idr. (2018) predstavlja pripovedni način razmišljanja privzeti način človekovega mišljenja, ki zagotavlja strukturo resničnosti in služi kot temelj spomina.


Nekatere kategorije pripovedovanja, ki se pogosto uporabljajo za pripovedovanje zgodb za otroke v osnovnošolskem izobraževanju so:


  • zgodovinske zgodbe: zgodbe, kot so biografske pripovedi o znanstvenikih in njihovem delu, ki spodbujajo motivacijo in sodelovanje otrok pri dejavnostih z znanstvenega področja;
  • domišljijske zgodbe: zgodbe, ki ponazarjajo zaporedje dogodkov in obravnavajo znanstvene koncepte in tako neposredno spodbujajo otrokovo razumevanje;
  • personifikacijske zgodbe: zgodbe, ki uporabljajo določene elemente pripovedovanja za opisovanje znanstvenih konceptov tako, da pripisujejo osebne značilnosti kompleksnim znanstvenim konceptom (Hu et al., 2021).


Pripovedna strategija značilna za zgodovinske zgodbe s predstavitvijo biografskih pripovedi o znanstvenikih in njihovem delu, spodbuja motivacijo in vključenosti otrok v dejavnosti znanstvenega komuniciranja (Hu et al., 2021). Zgodbe o znanosti, znanstvenikih in odkritjih imajo lahko pomembne pozitivne afektivne učinke (Gouvêa et al., 2019).

"Model junakovega potovanja" Josepha Campbella (2008) predstavlja model pripovedovanja zgodb, ki ga je mogoče uporabiti, če želimo predstaviti ženske vzornice. Namen tega modela, ki ga sestavlja 17 značilnih stopenj, razdeljenih v tri dejanja (predstavljenih na sliki 1), je navdihniti bralce s predstavitvijo zgodbe v obliki junakovega_inega potovanja in odkrivanja novega sveta. Glavni cilji tega modela so: zagotoviti dokaz o potovanju, spodbuditi spremembe in doseči uspeh (Campbell, 2008). Zgodbe, ki uporabljajo ta model lahko uporabijo različne variante modela: lahko so sestavljene iz le nekaj stopenj, lahko jih predstavijo v drugačnem vrstnem redu ali pa nekatere stopnje razvoja zgodbe zaradi njihove povezanosti in podobnosti združijo.


V našem projektu predstavljamo pripovedi o ženskah na STEAM področjih, junakinjah, na njihovi poti odkrivanja. Vlogo žensk na STEAM področjih nameravamo prikazati z uporabo zanimive pripovedi za otroke in modela pripovedovanja, ki se osredotoča na premalo vidno skupino, kot so ženske na STEAM področju, ki jim v pripovedi pripada vloga junakinj in glavnih likov. Cilj pisanja teh zgodb v tej obliki s predstavitvijo ženskih vzornic je navdihniti otroke, zlasti deklice, za odločitev za poklicno pot na STEAM področjih in spodbujati zgodnje oblikovanje STEAM identitete skozi celotno osnovnošolsko izobraževanje.


References


Barchas-Lichtenstein, J., Sherman, M., Voiklis, J., & Clapman, L. (2023). Science through storytelling or storytelling about science? Identifying cognitive task demands and expert strategies in cross-curricular STEM education [Original Research]. Frontiers in Education, 8.

https://doi.org/10.3389/feduc.2023.1279861 


Campbell, J. (2008). The Adventure of the Hero. In J. Campbell (Ed.), The Hero with a Thousand Faces (3rd ed., pp. 49-127). New World Library. 


Cohen, S. M., Hazari, Z., Mahadeo, J., Sonnert, G., & Sadler, P. M. (2021). Examining the effect of early STEM experiences as a form of STEM capital and identity capital on STEM identity: A gender study. Science Education, 105(6).

https://doi.org/10.1002/sce.21670 


Engel, A., Lucido, K., & Cook, K. (2018). Rethinking Narrative: Leveraging storytelling for science learning. Childhood Education, 94(6), 4-12.

https://doi.org/10.1080/00094056.2018.1540189 


Gouvêa, M., Santoro, F., Cappelli, C., Motta, C., & Borges, M. (2019). Epos: The Hero's Journey in organizations through Group Storytelling.

https://doi.org/10.1109/CSCWD.2019.8791860 


Hu, J., Gordon, C., Yang, N., & Ren, Y. (2021). “Once Upon A Star”: A Science Education Program Based on Personification Storytelling in Promoting Preschool Children’s Understanding of Astronomy Concepts. Early Education and Development, 32(1), 7-25.

https://doi.org/10.1080/10409289.2020.1759011 


Paiva, A., Gomes, A., Silva, V., Machado, I., & Dias, R. (2019). O storytelling e a literacia científica. Rev. Ciência Elem., 7(03:051).

https://doi.org/10.24927/rce2019.051 


Prost, M., Piermattéo, A., & Lo Monaco, G. (2022). Social Representations, Social Identity, and Representational Imputation: A Review and an Agenda for Future Research. European Psychologist, 28. https://doi.org/10.1027/1016-9040/a000489 


UNESCO. (2017). Cracking the code: girls' and women's education in science, technology, engineering and mathematics (STEM).

https://unesdoc.unesco.org/notice?id=p::usmarcdef_0000253479

Share by: