SL-6.Artikel

Praznovanje ženskih vzornic

V STEAM svetu prevladujejo moški, pa vendar so številne neverjetne ženske skozi zgodovino rušile ovire, kljubovale stereotipom ter prispevale k prelomnim odkritjem in inovacijam. Kljub pomembnemu vplivu, ki ga je imel njihov znanstveni prispevek na svet, kot ga poznamo danes, pa ostajajo številne ženske vzornice pogosto spregledane.


Kot je bilo podrobno opisano v prejšnjih člankih na našem blogu, se ženske in dekleta pogosto soočajo s predsodki in družbenimi pričakovanji, ki jih odvračajo od delovanja na STEM področju. S praznovanjem žensk, ki so se izkazale na teh področjih, želimo prispevati k bolj vključujoči in raznoliki naraciji, ki bo vse otroke spodbudila k temu, da lahko sanjajo velike sanje in vidijo sebe v predstavljenih vlogah in poklicih.


Predstavitve ženskih in marginaliziranih vzornic igra ključno vlogo pri spodbujanju kar najrazličnejše palete mladih k raziskovanju STEAM predmetov: zgodbe teh vzornic navdihujejo mlada dekleta in predstavnike manjšin, da vidijo in spoznajo, da so njihove ambicije uresničljive, zagotavljajo prepoznavnost, ki izpodriva stereotipe in spreminja družbena pričakovanja, ter opolnomoča otroke, da s pomočjo razumevanja njihovih življenjskih poti pridobijo zaupanje v svoje sposobnosti, ko spoznajo kako velike uspehe so vzornice dosegle, kljub izzivom in oviram, s katerimi so se soočale na svoji poti.


Predstavitve ženskih in marginaliziranih vzornic igra ključno vlogo pri spodbujanju kar najrazličnejše palete mladih k raziskovanju STEAM predmetov: zgodbe teh vzornic navdihujejo mlada dekleta in predstavnike manjšin, da vidijo in spoznajo, da so njihove ambicije uresničljive, zagotavljajo prepoznavnost, ki izpodriva stereotipe in spreminja družbena pričakovanja, ter opolnomoča otroke, da s pomočjo razumevanja njihovih življenjskih poti pridobijo zaupanje v svoje sposobnosti, ko spoznajo kako velike uspehe so vzornice dosegle, kljub izzivom in oviram, s katerimi so se soočale na svoji poti.


  • Marie Curie je pogosto prvo ime, na katerega pomislimo, saj je sinonim za prelomno znanstveno delo. Rojena je bila leta 1867 na Poljskem in je bila prva ženska, ki je prejela Nobelovo nagrado, ter edina oseba, ki je prejela Nobelovo nagrado na dveh različnih področjih: fiziki in kemiji. Na Poljskem ji zaradi spola niso dovolili študirati na univerzi, zato se je zaradi študija preselila v Pariz, kjer je s svojimi dosežki presegla vsa pričakovanja. Odkritje radija in polonija ter njeno delo na področju fizike sevanja so rešili nešteto življenj, privedli do revolucionarnega napredka in postavili temelje za prihodnja zdravljenja.


  • Ada Lovelace, leta 1815 rojena angleška matematičarka in pisateljica, velja za prvo računalniško programerko na svetu. Za časa svojega življenja se je seznanila z deli Charlesa Babbagea, ki je zasnoval prvi mehanski računalnik, njena podrobna opažanja pa so privedla do nastanka algoritma, ki je postal temelj sodobnega računalniškega programiranja. Njena vizija računalnikov kot strojev, ki lahko presežejo procesiranje številk in se lahko uporabljajo za izvajanje nalog, kot je skladanje glasbe, je postavila temelje za to, čemur danes pravimo programsko inženirstvo.


  • Rentgenske difrakcijske slike Rosalind Franklin so bile ključne za odkritje dvojne vijačnice DNK, ki je ključna za razumevanje genetske znanosti. Njeno delo je bilo sicer pogosto v senci Jamesa Watsona, Francisa Cricka in Mauricea Wilkinsa, vendar je bilo ključnega pomena za njihov preboj v razumevanju strukture DNK in je igralo bistveno vlogo pri razkritju genetske kode, ki je zaznamovala sodobno biologijo in medicino, zaradi česar velja za pionirko v znanosti.


  • Katherine Johnson je bila matematičarka, katere izračuni so bili ključni za uspeh več vesoljskih misij Nase, vključno s prvim poletom človeka v vesolje. V petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so bile ZDA še vedno rasno segregirane, je kot temnopolta ženska premagovala skupne ovire tako rasne kot spolne diskriminacije. Njeno najbolj znano delo je bil izračun tirnice za misijo Apollo 11, ki je leta 1969 omogočila prvi pristanek človeka na Luno.


  • Mae Jemison se je v zgodovino zapisala leta 1992, ko je kot prva afroameričanka potovala v vesolje, na krovu raketoplana Endeavour. Kot zdravnico in inženirko jo je vesolje zanimalo že v mladih letih, vendar je bila njena pot do poklica astronavtke posejana s številnimi ovirami, vključno z rasno diskriminacijo in diskriminacijo na podlagi spola. Po odhodu iz Nase je ustanovila Jemison Group, ki si prizadeva za tehnološki napredek na področju znanosti in izobraževanja.


Našteti primeri sodijo med najbolj znane, vendar še zdaleč niso edini primeri izjemni ženski vzornic, ki jih je mogoče izpostaviti na STEAM področju. Prav zato smo izbrali 12 manj znanih žensk iz različnih področij, da bi s pomočjo predstavitve njihovih zgodb ter z izkušnjami in spoznanji, povezanimi z njihovim delom, izboljšali izobraževanje otrok na STEAM področju. Tukaj so: Emmy Noether, Rita Levi Montalcini, Rose Dieng-Kuntz, Maryam Mirzakhani, Ángela Piskernik in številne druge!


Učitelji in vzgojitelji lahko z vključevanjem zgodb teh zanimivih žensk v pouk in s pomočjo učnih priprav vezanih na njihova področja dela, navdihnejo naslednjo generacijo in spodbujajo bolj vključujočo prihodnost na STEM področju. Na ta način lahko pripomoremo k spreminjanju naracije v učilnicah in naredimo prispevke premalo zastopanih skupnosti bolj vidne. Seznanjanje otrok z ženskimi vzornicami jim omogoča spoznavanje primerov ljudi, ki so s strastjo, radovednostjo, vztrajanjem in odločnostjo premagali težave in dosegli veličino.


Odkrijte še več neverjetnih in spregledanih ženskih zgodb v virih projekta STEAM Tales ter navdihujte, zastopajte in opolnomočite otroke vseh okolij, da uresničijo svoje sanje! Praznujmo dosežke manjšin in žensk ter si prizadevajmo za svet, v katerem se lahko vsi otroci vidijo kot bodoči voditelji na STEAM področju!

Viri


Encyclopaedia Britannica. (2024). Marie Curie | Biography, Nobel Prize, Accomplishments, & Facts.

https://www.britannica.com/biography/Marie-Curie 


Encyclopaedia Britannica. (2024). Ada Lovelace | Biography, Computer, & Facts.

https://www.britannica.com/biography/Ada-Lovelace


Encyclopaedia Britannica. (2024). Rosalind Franklin | Biography, Facts, & DNA.

https://www.britannica.com/biography/Rosalind-Franklin 


NASA. (2024). Katherine Johnson Biography.

https://www.nasa.gov/content/katherine-johnson-biography


NASA. (2024). Mae Jemison, M.D.

https://www.nasa.gov/people/mae-jemison-m-d/


Share by: